gretl resmi
 
 
 
ekran görüntüsü - büyütmek için tıklayınız
 
SourceForge Logo
 

GPL v3

 

Valid HTML 4.0!

Valid CSS!

 

Gnu Regression, Econometrics and Time-series Library

gretl metni

C programlama dili ile yazılan, çapraz-platform bir ekonometrik çözümleme yazılım paketidir. Özgür ve açık kaynaklıdır. Programı, Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayınlanmış olan GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) şartları altında tekrar dağıtabilir veya üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

Konferans, 2009

İspanya, Bilbao Basque Country Üniversitesi'nde düzenlenecek olan birinci gretl konferansı 28-29 Mayıs 2009 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Ayrıntılar için, lütfen konferans sayfasına bakınız.

Özellikler

  • Kolay, sezgisel arabirim (Artık İngilizce yanında Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Lehçe, Almanca, Bask, Portekizce, Rusça ve Türkçe)

  • Geniş tahminci seçeneği: en küçük kareler, ençok olabilirlik, GBY (GMM); tek denklem ve sistem yöntemleri

  • Zaman dizileri yöntemleri: ÖBHO (ARMA), GÖBKÇ (GARCH), YÖB (VAR) ve YHDM (VECM), birim-kök ve eştümlevleme sınamaları, vs.

  • Model çıktılarını LaTeX çizelge veya denklem biçiminde alma

  • Bütünleşik betik dili: komutları grafik arabirimi veya betikler yolu ile girme seçeneği

  • Monte Carlo benzetimleri ve yinelemeli tahmin işlemleri için komut döngü yapısı

  • Gnuplot çizimlerine ince-ayar yapmak için GUI yöneticisi

  • İleri veri çözümleme için GNU R bağlantısı

Veri biçimleri

Desteklenen biçimler: kendine özgü XML veri dosyaları; virgül ile ayrılmış değerler; Excel, Gnumeric ve Open Döküman iş sayfaları; Stata .dta dosyaları; Eviews iş dosyaları; JMulTi veri dosyaları; özel biçim ikili veritabanları (farklı veri sıklıkları ve dizi uzunlukları destekli), RATS 4 veritabanları ve PC-Give veritabanları. Programa ekli örnek bir ABD makro veritabanı. Ayrıca gretl veri sayfası'na bakınız.

İndirin

Güncel kaynak kodu paketi

gretl-2018a.tar.xz (yaklaşık 4Mb)

Modern Linux sistemleri için genel ikili rpm

gretl-2018a-1gtk2.i586.rpm

Bakımı Dirk Eddelbuettel tarafından sağlanan Debian GNU/Linux paketleri

packages.debian.org; ayrıca bakınız packages.qa.debian.org

İster kaynaktan derliyor, ister önceden derlenmiş ikiliyi yüklüyor olun, gretl'ın bağımlılıkları'na göz atmak isteyebilir veya gereksinim duyabilirsiniz.

Gretl'ın MS Windows sürümüne buradan, Mac OS X sürümüne ise buradan ulaşabilirsiniz.

Aşağıda gösterildiği gibi, zaman-dizisi çözümleme programları X-12-ARIMA ve TRAMO/SEATS, gretl ile Linux üzerinde kullanmaya uygun bir biçimde bulunmaktadır.

X-12-ARIMA ikili RPM dosyası

x12a-0.3-1.i586.rpm

TRAMO/SEATS ikili RPM dosyası

tramo-seats-98-2.i586.rpm

X-12-ARIMA Debian paketi

x12a_0.2.10-2_i386.deb

TRAMO/SEATS debian paketi

tramo-seats_98-2_i386.deb

Gretl, çizim oluşturmak için gnuplot'tan yararlanır. Gnuplot'un 4.2.3 no'lu en yeni resmi sürümü (Mart 2008 tarihli), www.gnuplot.info adresinde bulunmaktadır.

Belgeler

Gretl el kitapları, bir Kullanım Kılavuzu ve bir de Komut Başvuru Belgesi olarak iki PDF dosyasında gelmektedir. Bunların İngilizce sürümleri, ABD mektup kağıdı boyutunda biçimlendirilmiş şekilde gretl kaynak paketi ve ikili dağıtımlarına eklidir. İstek halinde, gretl var olan diğer sürümlere -- yani İngilizce (A4 kağıdı), İtalyanca ve İspanyolca -- İnternet yolu ile erişir. El kitaplarına ayrıca buradan da ulaşabilirsiniz.

PDF dosyalarını okumak için yazılımınız yoksa, Adobe sitesi'nden indirebilirsiniz.

Gretl kullanıcısı mısınız?

Eğer öyleyseniz, gretl-users eposta listesine (İngilizce) katılmak isteyebilirsiniz. Mesaj hacmi orta olan bu listede, kişiler yardım almak ve vermek, yeni özellikleri tartışmak gibi etkinlikleri sürdürmektedirler.

Hata raporları ve özellik isteklerini, SourceForge takip sistemini kullanarak bildirebilirsiniz.

Gretl'a katkıda bulunmak

Gretl'a katkı olarak sağlamak istediğiniz fikir veya kod mu var? Eğer öyleyse sizden haber almaktan büyük mutluluk duyarız. Bunun için gretl-devel eposta listesine (İngilizce, oldukça düşük hacimli) katılabilirsiniz.

Gretl'a katkı olarak verilebilecek kod için tek gereksinim, sizin bunu GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) altında sağlama konusunda istekli olmanız, yani kaynağı özgür bırakma konusunda rahat olmanızdır.

Yukarıda söz edildiği gibi, gretl özgür, açık-kaynaklı yazılım dünyasındaki en yaygın dil olan C programlama dili ile (büyük ölçüde) yazılmıştır. Ancak, herkes C ile yazma konusunda yeterli değildir. O halde bilmelisiniz ki bu durum kod veya çözüm yolu katkısında bulunmak için bir engel oluşturmak zorunda değildir. Eğer ilginç bir ekonometrik görevi başaran iyi belirtilmiş bir çözüm yolu sağlayabilirseniz, bizler büyük olasılıkla bunu arayüzlendirebilir veya aşırı zorluk yaşamadan C dilinde yeniden yazabiliriz. Fortran veya C++ kodu; Ox, Gauss, Octave, Matlab veya R gibi yüksek-seviye dizey işleme dillerinde yazılmış kodlar; ve hatta sözde-kod, yani belli bir programlama dilinde olmayıp, adım adım, açık bir şekilde gösterilmiş çözüm yolları, olasılıklar arasındadır.

CVS erişim ve taraması

Gretl'ın en son kaynak koduna CVS yolu ile erişim için lütfen SourceForge'da bulunan gretl proje sayfası'na bakınız. Gretl CVS repozitosunu buradan tarayabilirsiniz.

Teşekkürler

Öncelikle, gretl'ın geliştirilmesinde başlangıç noktası olan "ESL" ekonometri kodlarının kaynağını açan California, San Diego Üniversitesi Emeritus profesörü Ramu Ramanathan'a teşekkürler. Profesör Ramanathan, Introductory Econometrics (Dryden, şu an 5. baskıda) yazarıdır. Ramu, ayrıca gretl'ın geliştirilmesi sürecinde çok yardımcı bir eleştirmen olmuştur.

Yararlı hata raporları ve Gretl'ın gelişimi için öneriler göndermiş bir çok kişi bulunuyor. Bunun için özellikle Ignacio Díaz-Emparanza, Tadeusz Kufel, Pawel Kufel, Dirk Eddelbuettel, Sven Schreiber ve Andreas Rosenblad'a teşekkür borçluyuz. Gretl'ın sayısal kesinliğini gözden geçirme ve raporlama konusunda A. Talha YALTA yardımcı bir rol üstlenmektedir.

Gretl'ı farklı dillere çevirmeye yönelik çalışmalarından dolayı Ignacio Díaz-Emparanza, Susan Orbe, Michel Robitaille, Florent Bresson, Cristian Rigamonti, Tadeusz ve Pawel Kufel, Markus Hahn, Sven Schreiber ve Hélio Guilherme'ye çok teşekkürler.

Kitabındaki ilginç örneklere ilişkin bazı veri setlerinin gretl paketine dahil edilmesine izin verdiği için Econometric Analysis yazarı William Greene'ye teşekkürler.

Birçok konudaki uzman tavsiyeleri için comp.lang.c ve gtk-app-devel-list@gnome.org'daki iyi insanlara teşekkürler. Özgür yazılımın gelişmesi ve yaygınlaşması için göstermiş olduğu onca emek ve daha özel olarak gretl'ı bir GNU programı olarak almayı kabul ettiği için, Özgür Yazılım Vakfı'ndan Richard Stallman'a teşekkürler.


Allin Cottrell, Wake Forest University

Riccardo "Jack" Lucchetti, Università Politecnica delle Marche

Çeviren: A. Talha Yalta, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Son güncelleme: 2018-03-17