[gretl ana sayfası]

Gretl: Gnu Regression, Econometrics and Time-series Library

MS Windows sürümü

İndirmek

Windows için gretl, çalıştırılabilir bir sıkıştırılmış dosya içinde gelmektedir: gretl-2017d.exe (Nov 7, 2017, yaklaşık 9MB). Bunu indirip başlatmanız yeterlidir: size programı yüklemek istediğiniz konum sorulacaktır (öntanımlı olarak c:\Program Dosyaları\gretl). Çoğunlukla Windows XP için sınanmış olsa da, programın tüm NT-tabanlı Windows sürümlerinde (yani, NT4, 2000, XP veya Vista) sorunsuzca çalışması gerekir.

Yukarıdaki bağlantı, son resmi sürüm içindir. Diğer bir olanak, Wake Forest Üniversitesi'nden gretl'ın şu anki "görüntüsünü" indirmektir: gretl_install.exe. Bunun biraz daha güncel olması olasıdır: zaman zaman hata düzeltmeleri ve zaman zaman da yeni hatalar! içerir. İngilizce dışındaki dillerin çevirileri eksik olabilir. Görüntüde ne yenilikler olduğunu görmek için değişiklik tutanağı'na (günlük biçiminde devam eden) bir bakınız.

Gretl'ı, Windows'un eski sürümlerinde çalıştırmak için programın 1.6.5 sürümü'nü (Windows 98 veya üstü) kullanabilirsiniz.

Yüklemek isteyebileceğiniz seçimlik ekler:

X-12-ARIMA (mevsimsel düzeltme, ARIMA modelleri)

x12a_install.exe

TRAMO/SEATS (mevsimsel düzeltme, ARIMA modelleri)

ts_install.exe

Wooldridge, Introductory Econometrics veri setleri

wooldridge_data.exe

Gujarati, Basic Econometrics veri setleri

gujarati_data.exe

Stock ve Watson, Introduction to Econometrics veri setleri + betikler

stock_watson.exe

Davidson ve MacKinnon, Econometric Theory and Methods veri setleri

ETM_data.exe

Yukarıdakilerin tümü kendini kuran programlardır. Ek parçaları kurmadan önce gretl'ı kurmanız gereklidir.

Çalıştırılabilir dosyalar, GNU/Linux altında mingw32 ve GTK for Windows (Tor Lillqvist'e teşekkürler!) kullanılarak çapraz-derlenmiştir. Ücretsiz kurulum programı, Jordan Russell tarafından sağlanmıştır.

Çoklu dil desteği

Gretl, İngilizce yanında Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Bask, Portekizce ve Lehçe'yi desteklemektedir. Genelde gretl'ın yerel dilde gözükmesi için özel bir şey yapmak gerekmemelidir: program tüm çeviri setleri ile birlikte gelir ve bunlar bilgisayarın dil ayarları temelinde otomatik olarak kullanılır. Ancak, bazı durumlarda beklenen etkiyi elde etmek için dil ayarlarını düzeltmek gerekebilir. Dil ayarları, Windows denetim masasından değiştirilebilir. Eğer bu işinize yaramazsa, şu gözden geçirmeyi yapabilirsiniz:

Eğer destekleniyorsa, gretl seçilen dilde çalışacaktır. Eğer gretl'ın doğru dilde açılmasını bu şekilde sağlayabiliyorsanız, Windows denetim masasında doğru dilin seçilmesi ile de aynı etkinin elde edilebilmesi gerekir.

Gretl'ı güncellemek

Gretl'ın var olan bir kurulumunu güncellerken, başta, gretl ana dizininde bulacağınız unins000.exe kaldırma programını çalıştırmak iyi bir fikirdir. Bu, eskimiş DLL dosyaları veya Windows Kayıt Kütüğü girdileri kaynaklı tuhaf davranışlar elde etmenizi önler. Kaldırma programının, gretl/user dizininde oluşturmuş olduğunuz dosyalara dokunmayacağına, ancak Seçenekler menüsünde yapmış olduğunuz özelleştirmeleri sileceğine ve programın yeni sürümünü başlattığınızda bunları yeniden saptamanız gerekeceğine dikkat ediniz.

Gretl'ı ağ üzerinde çalıştırmak

Gretl'ın Windows sürümünü, bir bilgisayar laboratuvarında olduğu gibi yerel bir ağ üzerinde çalıştırmak isteyen kişiler için bir tavsiye sayfası burada bulunmaktadır.

Gretl'ı Windows altında derlemek

Gretl'ı Windows için kendiniz derlemek isterseniz, gretl kaynak paketini indirin (en yenisini burada bulabilirsiniz) ve win32 alt-dizinine bir göz gezdirin. Burada Windows sürümü için bir Make dosyası bulacaksınız: gerçekte gretl'ı Linux üzerinde çapraz-derlemek için tasarlanmış olsa da, bu dosyayı Windows'a uyarlamak, özellikle de mingw32 derleyicisini kullanıyorsanız, çok zor olmasa gerektir.