[gretl ana sayfası]

Gretl için veriler

gretl image

gretl veritabanları

kitap veri setleri

büyük veri dosyaları

özel veri derlemeleri

veri araçları

Terminoloji

Gretl dilinde bir veritabanı, karışık sıklık ve gözlem aralığında olabilen (genellikle geniş) bir dizi derlemesidir. Veriler, tek-kesinlikli kayan-nokta olarak, ikili biçimde saklanır. Böyle dosyalara gretl'ın Dosya/Veritabanları menüsü üzerinden erişir ve buradan seçtiğiniz dizileri gretl çalışma alanına aktarabilirsiniz. Gretl veritabanları .bin dosya adı son ekine sahiptir ve bunlara diziler ile ilgili bilgi içeren (.idx son ekli) bir dizin dosyası eşlik eder.

Diğer taraftan, bir gretl veri dosyası sıklık ve gözlem aralığı bakımından tektürel (bazı değişkenlerin bazı gözlemlerinde eksik değer olabilse de) bir dizi derlemesidir. Böyle bir dosya doğrudan gretl çalışma alanına okutulabilir. Gretl veri dosyaları türüne özgü olarak .gdt son eki alırlar; öntanımlı olarak, gretldata.dtd'de verilen Döküman Tür Tanımı (DTD) uyumlu XML biçimindedirler.

Daha fazla ayrıntı için, lütfen gretl belgeleri'ne bakınız.

1. Gretl veritabanları

Gretl dağıtımı bir örnek veritabanı içerir: St. Louis Merkez Bankası'ndan bir ABD makroekonomik zaman dizileri derlemesi. Ücretsiz indirme veya çevrimiçi erişim için birkaç veritabanı daha bulunmaktadır. Gretl 0.40 ve üzeri ile bu ek veritabanlarına Dosya/Veritabanları/Veritabanı sunucusu menü maddesi üzerinden ulaşabildiğinize (Internet bağlantınız olması koşuluyla) dikkat ediniz.

2. Kitap veri setleri

Ramu Ramanathan'ın Introductory Econometrics with Applications veri setleri ve tekrarlayıcı betikleri ve William Greene'nin Econometric Analysis seçilmiş verileri, gretl temel paketi ile sağlanmaktadır. Başka ders kitapları veri setleri şu şekilde bulunmaktadır:

Wooldridge: Gretl, Jeffrey Wooldridge ders kitabı Introductory Econometrics: A Modern Approach için destek vermektedir. Veri setleri, Windows kurulum dosyası, wooldridge_data.exe, veya sıkıştırılmış arşiv, wooldridge.tar.gz olarak bulunmaktadır. Dördüncü baskıdaki yeni veri dosyaları kapsanmaktadır.

Gujarati: Gretl, Damodar Gujarati'nin Basic Econometrics veri setlerini desteklemektedir. Ayrıntılar için lütfen buraya bakınız.

Stock ve Watson: Gretl, James Stock ve Mark Watson'ın Introduction to Econometrics veri setlerini desteklemektedir. Tekrarlayıcı betikler de sağlanmıştır. Paket, Windows kurulum dosyası, stock_watson.exe, veya sıkıştırılmış arşiv, stock_watson.tar.gz olarak bulunmaktadır.

Yeni: Stock ve Watson ikinci baskısı için ek veri setleri şimdi Windows için, stock_watson_2.exe, veya sıkıştırılmış arşiv, stock_watson_2.tar.gz olarak bulunmaktadır.

Verbeek: Marno Verbeek'in Guide to Modern Econometrics ikinci baskısı veri setleri Windows için, verbeek_data.exe, veya sıkıştırılmış arşiv, verbeek.tar.gz olarak bulunmaktadır.

Davidson ve MacKinnon: Econometric Theory and Methods veri setleri gretl tarafından desteklenmektedir. Veri setleri, Windows için, ETM_data.exe, veya sıkıştırılmış arşiv, ETM.tar.gz olarak bulunmaktadır.

Hill, Griffiths ve Lim: Principles of Econometrics üçüncü baskısı için gretl veri setleri ve betiklerini Lee Adkins sağlamaktadır. Ücretsiz bir pdf yardımcı kitap da sağlanmaktadır: Using gretl for Principles of Econometrics.

Kendini-kuran Windows programları ile ilgili olarak, bunları masaüstünüze indirip kurulum dosyası simgesine çift tıklamanız yeterlidir. (Veri setleri bir kez kurulduktan sonra bu dosyayı silebilirsiniz.)

Gzip ile sıkıştırılmış arşiv dosyaları, gretl "share" dizini içine açılmalıdır. Örneğin, eğer gretl /usr altına kurulysa, Stock ve Watson veri ve betiklerini şu şekilde (yetkili kullanıcı olarak) kurabilirsiniz:

cd /usr/share/gretl
wget http://ricardo.ecn.wfu.edu/pub/gretl/stock_watson.tar.gz
tar xvfz stock_watson.tar.gz
rm stock_watson.tar.gz

3. Büyük veri dosyaları

Aşağıdaki paketlerin her biri, başlık ve etiket dosyaları eşliğinde bir veya daha fazla gretl veri dosyası içermektedir. Bunların, kullanıcıya ait gretl dizini (öntanımlı olarak $HOME/gretl unix-türü sistemlerde, veya c:\userdata\gretl\user Windows üzerinde) içine açılmaları gereklidir.

Kaynak (dizi listesi ile) Betimleme Zip dosyası (FTP) Boyut (bayt)

U. Penn

Penn World Table, PWT56 (Çapraz-Ülke Makro Panel Verileri)

pwt56.tar.gz

560791 

NBER

Jones-Obstfeld 13 Ülke İçin Tasarruf ve Yatırım Verileri (tarihsel panel)

jones_obst.zip

40863 

NBER

NBER-CES/Census İmalat Sanayii Verimlilik Verileri, Haziran 2000 (400 üzeri sınai kesim)

nberprod87.zip

1146716 

 

Bu veri setleri ile ilgili tam bilgi için yukarıda birinci sütundaki bağlantıları izlemelisiniz. Bu paketler üzerine kendi kayıtlarımızı hazırlama süreci içindeyiz; şu an için bunu yalnız Penn World Table için yapmış bulunuyoruz.

Penn World Table

PWT56, 1950 - 1992 yılları arası 152 ülkeye uzanan zengin bir makroekonomik panel veri setidir. Gretl paketi üç ana dosyadan oluşmaktadır:

Paket tam bir belgeleme ve verileri çözümlemek için örnek betikler içermektedir.

Panel verilerle çalışma konusunda tavsiye için gretl belgeleri'ne danışmanızı öneririz.

4. Özel veri derlemeleri

Eğer gretl'ı ders vermede kullanıyorsanız, öğrencilerinizin erişimi için özel bir veri dosyası (veya betik) derlemesi oluşturabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için buraya bakınız.

5. Veri araçları

Önceden paketlenmiş veri setleri sunmanın yanı sıra, gretl Internet'te bulunan verileri kullanarak veritabanları hazırlamak için kullanılabilecek bazı betikler ile birlikte gelmektedir. Bunlar, gretl kaynak paketi (gretl ana sayfası'na bakınız) içindeki utils alt dizininde bulunabilir. Betikleri çalıştırmak için bilgisayarınızda Perl'in kurulu olması ve Internet'e bağlı olmanız gereklidir.


Allin Cottrell <cottrell@wfu.edu>

Çeviren: A. Talha Yalta <yalta@etu.edu.tr>, 2008.