[gretl ana sayfası]

gretl   ve    GNU R

Gretl, kullanıcı dostu bir ekonometri paketi olarak tasarlanmıştır. Oldukça gelişmiş olsa da, bir ekonometricinin arzulayabileceği bazı gelişmiş araçlardan da yoksundur.

Bu eksikliğin yerini doldurmak için, gretl kapsamlı özgür-yazılım istatistik paketi GNU R için bir arayüz sunmaktadır. R projesi Internet sayfası'nda yer alan özete göre "R yani `GNU S' bir istatitiksel hesaplama ve çizim dili ve ortamıdır. R, John Chambers ve diğerleri tarafından Bell Laboratuvarları'nda geliştirilmiş olan ödüllü S sistemine benzer."

Gretl, uzun zamandan beri güncel veri setini R kullanarak çözümleme yapmaya uygun bir biçimde kaydetme, veya güncel veri setinin otomatik olarak R'nin çalışma alanına yüklü olduğu bir R oturumu başlatma yeteneklerine sahip olmuştur. Ancak 1.7.5 sürümü ile birlikte gretl'ın R ile etkileşimi çok daha gelişmiş bir hale gelmiştir: artık gretl betikleri içine R betikleri gömmek ve iki programa görece şeffaf bir şekilde veri değişimi yaptırmak olasıdır. Daha fazla ayrıntı için, gretl programı ile birlikte sağlanan ama ayrıca da indirilebilen Gretl Kullanıcı Rehberi'nin bu konu ile ilgili bir bölümü bulunmaktadır.

GNU R'ye ilişkin daha fazla bilgi için burada bir PDF dosyası olarak bulunan An Introduction to R ile başlamayı öneriyoruz. Daha fazla bilgi ve R'yi indirmek için cran.r-project.org adresini ziyaret ediniz.